Toplu Ulaşımda Çocuk | Children in Public Transport

 • Toplu Ulaşımda Çocuk
  Çocuk Odaklı Bir Toplu Ulaşım Planlaması İçin 
  Kılavuz ve Hak İzleme Göstergeleri
 • * Children in Public Transport: Guidelines and Rights Monitoring Indicators for Child-Oriented Public Transport Planning

 • İllüstrasyonlarını hazırladığım Toplu Ulaşımda Çocuk: Çocuk Odaklı Bir Toplu Ulaşım Planlaması İçin Kılavuz ve Hak İzleme Göstergeleri; Etkiniz AB Programı tarafından desteklenen Toplu Ulaşımda Çocuk projesinin ilk ayağı olarak Şehir Dedektifi İnisiyatifi tarafından yayınlandı!

  Çocuklar için kapsayıcı bir ulaşım sistemine dair hak temelli bir izlemenin ihtiyaçlarını tanımlayabilmek ve cevapları hep birlikte aranabilecek hak temelli sorular sorabilmeyi amaçlayan bu proje ulaşım planlamasında çocuk haklarını kent hakkıyla birleştiren bir yaklaşım öneriyor.

  Çocukların aktif yurttaşlık deneyimine katkı sunan kapsayıcı bir kaynak, çocuk dostu toplu ulaşım planlaması için bir başlangıç olması hedeflenen bu çalışma, çocuk dostu anlatımlarla ve oyunla pekiştirilerek çocuklar için anlaşılır olacak şekilde hazırlandı. Yayın içerisindeki illüstrasyonlar, yayının çocuklar için etkileşimini arttırmayı hedefleyerek boyanabilir biçimde çizgi stilde tasarlandı.

  Çocuklarla toplu ulaşımda çocuk haklarına dair paylaşımda bulunmak isteyen ebeveynler, eğitimciler, çocuk atölyeleri düzenleyen sivil toplum paydaşları, mimarlar ve şehir plancıları kılavuzu indirip çocuk dostu çalışmaları için kolaylaştırıcı olarak kullanılabilir.

  Proje Koordinatörlüğünü Gizem Kıygı, Grafik Tasarımını Gökçe Genç ve Erman Yılmaz’ın üstlendiği, online erişime açık olan bu gösterge setine ulaşmak için > linktr.ee/sehirdedektifi
  .
  Künye:
  Proje koordinatörü: Gizem Kıygı, @gizmkyg
  Araştırmacı: Dilara Tüysüz, @dilaratuysuz1
  Proje danışmanı: Feray Salman
  Grafik tasarım: Gökçe Genç & Erman Yılmaz @informalproject.co
  İllüstrasyonlar: Gülzade Şentürk, @gulzadesenturkart

 • Teşekkürler !
  Thanks for watching!

  Follow me for more: 

  Contact me for collaborations: 
  gulzadesenturk@gmail.com